събота, май 10, 2025

ИНТЕРВЮТА

МЛАДЕЖКИЯТ ТЕАТЪР на 80 години. Разговор с неговия директор Михаил Байков

През тази година Младежкият театър навърши 80 години (създаден е на 25 януари 1945 г). По този повод разговаряме с неговия директор Михаил Байков, който посочи „че под покрива си на практика Младежкият театър събира три театъра в едно. От една страна се създават драматични спектакли за възрастни, които се играят на голяма и на камерна сцена; от друга страна са т.нар. детски спектакли, в които участват драматични артисти. Те именно са и неговата основа (Младежкият театър е създаден като филиал на Народния театър през 1945 година и всъщност първите два-три сезона се правят изцяло спектакли за деца, след което се преобразува юридически в самостоятелен Народен театър за младежта); и третият театър, който е под купола на Младежки театър, това е кукленият театър, в който представленията са куклени, играят се от куклени артисти и с всички средства на кукления театър. Предизвикателството е да успееш да запазиш баланса между тези три лъча“.

АТАНАС МАЕВ: Дерида денс център на 20 години

В края на миналата година Дерида денс център – първият център за съвременен танц и обучение в България, отбеляза 20 години от своето създаване. По този повод с Атанас Маев – съосновател (заедно с хореографа Живко Желязков) на центъра и директор на създадената към него „Сцена ДЕРИДА“, разговаря Мила Искренова.

Саймън Ръсел Бийл с премиера на сцената и на литературния фронт

През септември тази година излезе от печат първата книга на един от най-обичаните и международно признати британски театрални актьори – Саймън Ръсел Бийл. Озаглавена „Великолепно творение: Да играеш Шекспир и други истории“ (A Piece of Work: Playing Shakespeare and Other Stories), тя е своеобразен мемоарен текст, в който актьорът разказва за работата си с Шекспировите пиеси, подхода си към тях, търсенето на връзки между личните му преживявания и тези на персонажите, в които се превъплъщава. Заглавието препраща към репликата на Хамлет „Човекът! Какво великолепно творение е той!“ И този сезон почитателите на Саймън Ръсел Бийл ще могат да го видят с нова работа и на сцената – в ролята на известния британски поет и класически филолог Алфред Едуард Хаусман. Премиерата на продукцията на театър „Хампстед“ по пиесата на Том Стопард „Изобретяването на любовта“ (The Invention of Love) ще е в началото на декември и ще може да се гледа до последната седмица на януари.

„Списание за танц“ с водеща тема „Стойността на танца“

Преди няколко месеца, през май, излезе шести брой на годишното специализирано издание за балет, съвременен танц и танцова култура „Списание за танц“. Представя го неговата главна редакторка Ангелина Георгиева.

Парижки театрални впечатления. Част II.

Предложенията на театралния афиш в Париж в края на 2023 г. са много, те са изкушаващи и разнообразни. След като на 29 септември публикувахме първата част от театралните впечатления на Венета Дойчева от престоя й в края на миналата година във френската столица, то сега ви предлагаме да продължите пътешествието си по парижките сцени с втората част на текста.

Парижки театрални впечатления от есента на 2023. Част I.

През есента на 2023 г. Венета Дойчева в продължение на няколко месеца проследява театралния живот в Париж. Предлагаме ви нейните „парижки театрални впечатления“ в две части, първата от които публикуваме днес, на 29 септември, а втората ще можете да прочетете на 3 октомври. Предложенията на театралния афиш във френската столица в края на 2023 г. са много, те са изкушаващи и разнообразни. Изобилието от заглавията е стряскащо, местата са десетки, географията на театрите се разпростира из целия град и предградията в познати и нови точки и пространства, сред театралните компании и трупи се редуват както световно реномирани имена, така и напълно неизвестни творци и нови колективи. Текстът предлага изключителния шанс да се срещнете с някои от най-интересните сред тях.

Путин и неговата банда пред съда в Хага

Известният френски театрален критик Жан-Пиер Тибода след гостуването на спектакъла „Хага“ от Саша Денисова на режисьора Галин Стоев и Народния театър „Иван Вазов“ в Театър де ла Сите в Тулуза в началото на тази година публикува статията си „Poutine et sa bande devant le tribunal de la Haye“ в своята онлайн платформа „Le Club de Mediapart“. С неговото любезно съгласие ви предлагаме превод на отзива му за представлението.

Начало на театралния сезон 2024/2025. Премиерите през септември

През септември започва новият театрален сезон 2024/2025. Очакват ни многобройни интересни премиери и запомнящи се театрални вечери. Представяме ви някои от новите заглавия, включени в афиша на театрите и трупите в цялата страна.

Какво се случи на „МАЛЪК СЕЗОН“ 2024.

„Малък сезон“ на Театрална работилница „Сфумато“ е единственият фестивал на младите в областта на театъра, съвременния танц, пърформанса и музиката. За повече от 25 години съществуване той утвърди свое лице, привлече участници от страната и чужбина, както и най-разнообразна публика с интерес към изкуството на младите артисти. Тази година за 10-те дни от 28 юни до 7 юли, в които се проведе фистивалът, се състояха повече от 40 събития с повече от 350 участника. Сцените на театъра, пространството вътре и наоколо кипяха от творческата енергия на репетиции, спектакли, ателиета, дискусии и още толкова неформални срещи и разговори.

Зад Вълшебната завеса – тенденции и посоки

Лъчезарно и приповдигнато настроение нахлу в центъра на Търговище цяла седмица преди популярните градски тържества, свързани с ежегодния панаир. Причината за това бе провеждането на 23-то издание на Международния фестивал „Вълшебната завеса“ между 7-ми и 11-ти май. Под инициативата на главния организатор Денислав Янев, в продължение на 5 дни сцените на двата държавни театъра в града бяха окупирани както от гостуващи продукции, така и от представления на местните актьорски трупи.

Започна 32-то издание на Международния театрален фестивал „Варненско лято“ (1-15 юни 2024)

На 1 юни започна 32-то издание на Международния театрален фестивал „Варненско лято“. То беше открито с „Великденско вино“ на Владимир Пенев, Явор Гърдев и Народния театър, а на следващата вечер програмата продължи с „Хага“ на
Галин Стоев и националната трупа. На 2 юни започна и традиционната конферентна програма на фестивала, която беше открита с разговора „За театъра на Иван Станев“ с участието на Жанет Спасова, Александър Кьосев и Явор Гърдев, модератор Камелия Николова. В него
със свои впечатления и размисли за едно от знаковите имена в най-новия български театър се включиха и много театроведи, актьори и гости на фестивала.

СВЕТОВЕН ТЕАТЪР В СОФИЯ ще се проведе за 18-и път от 2 юни до 9 юли

Спектакли на Тимофей Кулябин, Оскарас Коршуновас и Едуардо Гереро ще гостуват на Световен театър в София’ 2024. NT Live с „Вуйчо Ваньо“ с участието на Андрю Скот, номиниран за „Оскар“ за 2024, най-доброто унгарско независимо представление за 2023 г., традиционна китайска опера от 14. век и онлайн стрийминги на спектакли са част от програмата тази година.

Елена Панайотова: Театърът е единственото ни бъдеще

С Елена Панайотова, утвърден театрален режисьор и педагог, дългогодишен преподавател по актьорство в Академията за изкуства в Утрехт, Холандия и в НБУ, за най-новия й спектакъл „Всеки иска да живее“ от Ханох Левин, чиято премиера беше на 19 април в Сатиричния театър, и за книгата й „Приложен театър: Теория и практики от България до Африка“ (2024) разговаря Михаил Тазев.

Номинации за театралните награди АСКЕЕР’2024

На 24-ти май – празника на българската писменост, духовност и култура, в Театър „Българска армия” Фондация „Академия АСКЕЕР” ще връчи за 33-ти път своите награди за постижения в театралното изкуство през изминалия сезон. Наградите „АСКЕЕР” са единствени по рода си театрални награди в България, при които отличията се дават „от артисти – за артисти“. Вижте номинираните за 2024 г.

Между пандемията и войната: европейски адаптации на антични трагедии

Един критически поглед към някои от най-новите адаптации на древногръцките трагедии отново потвърждава нестихващото въздействие на античните трагици върху съвременния европейски театър. През последните три години Европа е белязана от събития, които за жалост са твърде удачни за преосмисляне на човешкото битие през призмата на античната трагедия. Темата за съдбата, макар и не толкова за божествения произвол, намира израз в констатацията, че човешките съдби се управляват от стремеж за власт, насилие и манипулация.

Йордан Славейков: Опитвам се да улавям пулса на времето

Миналата година Critical Stages/ Scenes critiques, списанието на Международната асоциация на театралните критици публикува в летния си брой (No 27, 2023) интервюто ми с Йордан Славейков по повод номинацията на пиесата му „Виктория“ за наградата ИКАР’2023 за нова българска драм. Днес, една година по-късно, авторският спектакъл на Йордан Славейков по този текст в яркото изпълнение на Деница Даринова продължава да се играе с успех в независимото театрално пространство I AM STUDIO.

ЗА ТЕАТЪРА ДНЕС. Френският театрален критик Жан-Пиер Тибода гостува в ТР „Сфумато“

През юли тази година в рамките на фестивала „Малък сезон“, организиран от ТР „Сфумато“, се проведе дискусия на тема „Какво се желае от театъра днес“ със световноизвестния френски театрален критик и журналист Жан-Пиер Тибода. След лекцията му пред препълнената със студенти и театрали зала той отговори на въпросите на Ина Божидарова.

ГЕРГАНА ДИМИТРОВА: Текстът трябва да задвижи в мен активни емоции и мисли

Нашият разговор с български режисьори, трайно и последователно доказали интереса си към новото драматургично писане, продължаваме с Гергана Димитрова, която не само е създател, заедно със своята компания „36 маймуни“, на много запомнящи се спектакли и пърформанси по съвременни пиеси, но е и автор на нови текстове, организатор на Платформата за нова драматургия ProTex и президент на международната мрежа за нова драма EURODRAM.

КРИС ШАРКОВ: Един драматичен текст трябва да притежава въздух

Дискусията за новата драма, за мястото на текста в театралния спектакъл днес и за критериите, по които режисьорът избира да постави един драматичен текст, продължаваме с Крис Шарков, категорично заявил през последното десетилетие потребността си да работи с емблематични произведения от модерната европейска и българска драматургия и с актуални съвременни заглавия и автори.

СТАЙКО МУРДЖЕВ: Текстът за мен е прецизна карта на бъдещата експедиция

Разговорът с български режисьори, трайно заявили интереса си към нови европейски и български пиеси, за мястото на драматичния текст в театралния спектакъл днес, за критериите, по които те избират да поставят един съвременен текст и за пътя на новите текстове към сцената, който започнахме миналия сезон в рубриката ИНТЕВЮТА на СЦЕНАрт, сега, в началото на започващата театрална година, продължаваме със Стайко Мурджев, в чиято биография има много запомнящи се спектакли по нови заглавия.

„Неведение“ – спектакъл за пътуването на човешката душа и театърът като свещенодействие.

Спектакълът „Неведение“ веднага след премиерата си (19 ноември 2022 г.) беше обявен за едно от явленията на българска театрална сцена за сезона 2022/2023. Албена Ставрева – автор на театралния текст и сценографското решение, режисьор на представлението и изпълнител на ролята на Гичка Кукуто – получи високо признание както от публиката и театралите критици, така и от своите колеги. За темите в спектакъла и етапите в творческия процес разказва Албена Ставрева в интервю с Елица Йовчева.

ПЕТЪР ДЕНЧЕВ: Привличат ме текстове, които показват необичайни релефи на човешките взаимоотношения

Разговорът ни за мястото на драматичния текст в театралния спектакъл днес, за критериите, по които режисьорът избира да постави една пиеса и, специално, един съвременен драматичен текст и за пътя на новите текстове към сцената у нас продължаваме с Петър Денчев, трайно показал пристрастието си към актуални български и европейски пиеси.

МАРИЙ РОСЕН: Един драматичен текст трябва да усеща пулса на времето

С разговора с Марий Росен, поставил един от най-успешните и най-награждаваните през тази година спектакли по съвременна европейска драма – „Дишай“ от Дънкан Макмилан в ТР „Сфумато“, продължаваме серията от интервюта на СЦЕНАрт с български режисьори за съвременното драматургично писане и неговия път към сцената.

ИВАН УРУМОВ: „В очакване на Годо“ на Бекет е текст, който е много необходим днес

С разговора с Иван Урумов за мястото на драматичния текст в театъра, който той прави, за критериите, по които избира да постави една пиеса и, специално, един съвременен драматичен текст и за новия му спектакъл „В очакване на Годо“ на Бекет на сцената на Театър „Българска армия“ започваме в нашата рубрика „ИНТЕРВЮТА“ поредица от интервюта с български театрални режисьори, трайно заявили през последните години интереса си към съвременната българска и европейска драма.