неделя, февруари 2, 2025
РЕЦЕНЗИИ

„Коледна песен“ – класическото произведение на Чарлс Дикенс…

Което вече почти два века ни дава урок по човечност

Новелата „Коледна песен“, едно от най-често адаптираните за сцена произведения на Чарлс Дикенс, е публикувана за първи път на 19 декември 1843 г. и тиражът ѝ е разпродаден за броени дни. Само няколко седмици по-късно вече се играе на лондонска сцена, а след десетилетие самият Дикенс прави първото си авторско четене/моноспектакъл, в който се превъплъщава във всички персонажи без реквизит или смяна на костюми. Писателят доказва уменията си на разказвач пред публика – в периода 1853-1870 г. той представя „Коледна песен“ цели 127 пъти във Великобритания и САЩ. Историята на Ебенизър Скрудж, скъперника, изпълнен с омраза към света, който преживява душевен катарзис благодарение на три „призрака“, на миналите, настоящите и бъдещите Коледи, които водят до превръщането му в добър и състрадателен човек, продължава и до днес да докосва сърцата на малки и големи по света. „Коледна песен“ е неотменна част от англоезичната празнична традиция, но преводи и разнообразни адаптации, както и множество игрални и анимационни филми, са допринесли за вплитането на произведението в европейската култура под една или друга форма.

Една от знаковите адаптации на Острова е тази на Патрик Стюърт, създадена през 1988 г., в която известният театрален и филмов актьор, подобно на самия Дикенс, изпълнява всички роли на сцена с минималистичен декор и реквизит. Успехът на спектакъла е потвърден от факта, че Стюърт периодично „съживява“ образа на Скрудж през 1993 г., а след това и през 2005 г. Филмовата версия излиза през 1999 г., но в нея вече участват и други актьори. Друга по-нова популярна адаптация е написана от Джак Торн специално за театър „Олд Вик“, където се играе за пръв път през 2017 г. Торн е известен с пиесата „Хари Потър и прокълнатото дете“, както и с нова версия на „Войцек“ от Георг Бюхнер. Неговата „Коледна песен“ се радва на огромен успех и вече седма година се играе в „Олд Вик“ през празничния зимен сезон (по времето на Ковид пандемията се излъчваше на живо в платформата ZOOM). Сценографската концепция на спектакъла трансформира традиционната сцена в кръгла, на която се настанява и публиката; коридор, отворен през залата, създава атмосфера на потапяне както за зрителите, така и за актьорите, които поздравяват публиката и я черпят с мандарини и плодови сладкиши преди началото на представлението. Тазгодишният спектакъл може да се гледа от 9 ноември до 4 януари 2025 г., а в ролята на Скрудж е Джон Сим; режисьор е Матю Уорхус. Продукцията има и благотворителна цел – от премиерата си досега тя е събрала над един милион британски лири за различни организации и инициативи борещи се с бедността по света.

Снимка 2. „Коледна песен (почти)“ по Чарлс Дикенс, драматург и автор на песните Ник Мохамед, режисьор Мат Пиовър, Театър „Сохо плейс“, Лондон.

Друга хитова постановка по Дикенсовата класика е и „Коледна песен (почти)“ на Ник Мохамед, който е драматург и автор на текстовете на песните в една хаотично забавна музикална адаптация. Скрудж този път е самият Дядо Коледа, който решава да отмени празника; той е посетен от три призрака, чиято мисия е да го убедят да промени намерението си и да преоткрие магията на Рождеството. Постановката се разработва в театър „Сохо“ през 2022 г., а този сезон, вече в нова версия с режисьор Мат Пиовър, се прехвърля в друг, съвсем нов театър, също свързан с известния лондонски квартал – „Сохо плейс“. Първият новопостроен театър в Уест Енд в последните петдесет години, „Сохо плейс“ е рожба на продуцента и съсобственик на шест от най-известните лондонски театри Ника Бърнс. Сградата, разполагаща с най-модерното техническо оборудване, е част от нов мултифункционален комплекс, включващ и офиси, магазини и ресторанти, и несъмнено ще обогати театралния живот в британската столица.

И тази година посланието за човечност и доброта на „Коледна песен“ ще достигне и публиката в различни европейски страни. На московска сцена ще могат да се видят цели две постановки. В новата продукция (премиерна за този сезон) на режисьора Семьон Спесивцев, произведението на Дикенс придобива формата на музикален спектакъл-пътешествие из Лондон през Викторианската епоха. Продукцията е на Московския младежки театър и обещава да въвлече зрителите в различни приключения, сред които гонитба на коледната пуйка, игра със снежни топки и срещи с летящи призраци, всичко това с една цел – да се помогне на Скрудж да открие човешкото в себе си и да осмисли живота си като помага на другите. Още една руска постановка ще бъде представена в Държавния централен куклен театър „Сергей Образцов“ (Москва). Премиерата на спектакъла, под режисурата на Алексей Франдети, е през 2022 г. Отново носещ духа на традиционната английска Коледа, историята на скъперника Скрудж е разказана чрез признатото майсторство на един от най-известните куклени театри в света (сред удивителните куклени персонажи са и привидения с гигантски четириметров размер) и с музика на живо в изпълнение на оркестър с диригент Михаил Фадеев.

В Германия, „Коледна песен“ е също особено популярна – в последните десет години, например, над десет различни продукции радват малки и големи по театралните сцени в Берлин, Хамбург, Бон, Дортмунд, Бохум и др. Тази зима на грандиозно турне из страната тръгва мюзикълът-приказка „Коледна песен“, адаптация на Кристиан Берг, един от най-известните автори на мюзикъли за деца в Германия. Композитор е Михаел Шанце, който е популярен и като телевизионен водещ и изпълнител на шлагери. Шанце и Берг са и автори на текстовете на песните в продукцията, чието оригинално заглавие е „Коледна история. Чудото на Коледа се случва на скъперника Скрудж“.

В театър „Дариус Мийо“ в Париж „младата публика от 5 до 99 години“ (както шеговито е уточнено в официалния сайт на театъра) ще може да гледа една „дамска“ версия на познатата Дикенсова новела. „Невероятната Коледа на госпожа Скрудж“ е текст написан и режисиран от Венсан Ове, в която скъперникът е трансформиран в също толкова стисната и недоброжелюбна богаташка, наследница на шоколадова империя. Всяка година тя се опитва на всяка цена да избегне коледните празници, за да не ѝ се налага да прави подаръци. Дори и нейният единствен племенник не може да смекчи студеното ѝ сърце. И все пак, появата на коледната фея, която въвлича госпожа Скрудж в най-различни комични ситуации, може би все пак ще успее да пробуди в нея състрадание и доброта.

Независимо от това дали се придържа към оригинала или дава полет на фантазията, с много музика, песни и пъстрота „Коледна песен“ се носи по европейските сцени и дава урок по щедрост и съпричастност, от който човечеството е имало нужда по времето на Дикенс, има остра необходимост от него и днес.

МИРЯНА ДИМИТРОВА


Материалът е подготвен с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по Програма „Критика’2024